Jak zrobić domek dla dziecka?

Dzieci uwielbiają zabawy w chowanego, kryjówki i sekretne miejsca, dlatego tak często marzą o domku. Jak przygotować go samodzielnie bez narażania na szwank domowego budżetu?

 

Krok 1 – Projekt

Domek dla dzieci nie jest zbyt skomplikowaną konstrukcją, niemniej jednak warto go zaprojektować, co ułatwi nam zadanie na etapie jego budowania. Wszystkie wymiary będą już znane, a koncepcja domku i jego wygląd dokładnie przemyślana. Do narysowania domku będzie przydatny program Google SketchUp, który jest bardzo intuicyjny i służy do projektowania 3D.

 

Krok 2 – Przygotowanie miejsca

Teren pod domek powinien być idealnie wypoziomowany. Nie może spadku i nierówności. Musimy go starannie wyrównać, jeśli chcemy żeby podłoga była prosta, a drzwi i okna otwierały się bez problemów. Wybierzmy też miejsce, gdzie podłoże jest stabilne i mocno utwardzone.

 

Krok 3 – Posadowienie domku

Domek dla dzieci ma ażurową konstrukcję, lekki dach i nieduże rozmiary, dlatego nie trzeba przygotowywać bardo mocnych fundamentów. Natomiast, ściany domku oraz podłoga nie mogą być bezpośrednio umieszczone na ziemi. Należy je odizolować od podłoża, żeby zabezpieczyć je przed wilgocią. Robimy to wykładając bloczki betonowe pod ściany. Bloczki mogą być częściowo wkopane w ziemię. Na bloczki betonowe kładzie się materiał izolacyjny, np. grubą folię budowlaną lub papę asfaltową.

 

Krok 4 – Budowanie konstrukcji

Do zbudowania domku dla dzieci wystarczą ogólnodostępne deski, które łatwo można kupić w marketach czy domek z zjezdzalniaskładach budowlanych. Można wykorzystać deski boazeryjne lub podłogowe do budowy ścian. Szkielet domku można zrobić z kantówki ogrodowej. Jest to rodzaj desek, który jest stosowany jako drewno konstrukcyjne i używa się jej do altan czy placów zabaw. Przytwierdza się je do ziemi albo do bloczków betonowych za pomocą kotew. Do budowy ścian można użyć kantówki o szerokości 7/7 cm, a do budowy dachu o rozmiarach 4/10cm.

Na początku przymocowujemy za pomocą śrób belki poziome do bloczków betonowych. To będzie nasza podstawa. Do niej przykręcamy następnie kantówkę ustawioną pionowo. Odstępy między słupkami mogą wynosić 50 cm. Kiedy mamy szkielet pionowy dodajemy belki poziome. Konstrukcję dachu robimy na końcu. Najładniej prezentuje się dach dwuspadowy, ale jest trudniejszy do wykonania.

 

Krok 5– Impregnacja

Wszystkie elementy należy dokładnie pomalować impregnatem. Służą do tego specjalne preparaty chemiczne.

 

Krok 6 – Budowa ścian, zadaszenia i podłogi

Najpierw należy zacząć od zrobienia pokrycia dachu. Badzo ładnie wygląda dach porkyty gontem bitumicznym. Najtańszym rozwiązaniem jest pokrycie dachu papą. Warto pomyśleć także o plastikowych rynnych, które kupuje się gotowe. W kolejnym etapie robimy ściany. Można zastosować deskowanie poziome lub pionowe. Deskowanie poziome wzmocni szkielet konstrukcji. Ściany również należy zaimpregnować a następnie pomalować. Na koniec sprawdzamy czy wszystkie elementy są oszlifowane i czy nie ma wystających kantów, ostrych brzegów, które mogłyby być niebezpieczne dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>