Wszystko co chciałbyś wiedzieć o ogrodowych domkach dla dzieci

Domek ogrodowy to idealna przestrzeń do zabawy dla dziecka. Wspaniale uruchamia jego wyobraźnię i jest miejscem, gdzie dziecko może realizować wiele swoich pomysłów. Dzieci mają ogromną fantazję i energię, więc warto stworzyć im możliwości ich wykorzystania zwłaszcza na świeżym powietrzu. Dostępne w sklepach domki są bardzo różnorodne z możliwością opcjonalnego wyposażenia. Co powinniśmy wiedzieć o domkach, żeby nie kupić kota w worku?

Domki plastikowe a domki z drewna

Te pierwsze są idealne dla maluchów w wieku od 1,5 roku do 5 lat. Firmowe produkty będą z pewnością droższe, natomiast cechować je będzie wyższa jakość tworzywa. Renomowani producenci zapewniają, że zostały wyprodukowane z zastosowaniem specjalnych technologii, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe na uderzenia, zmienne czynniki pogodowe a ich kolory nie bledną tak szybko pod wpływem promieni słonecznych. Plastik jest lekki, więc takie domki można łatwo przenosić. Nie ma też konieczności specjalnego przytwierdzania ich do podłoża. Są również doskonałe do zastosowania w domu.

Domek plastikowy

Domek plastikowy

 

 

Domki drewniane z reguły są przeznaczone dla dzieci starszych od 3 do 10 lat. Jeśli chcemy być pewni, że domek posłuży wiele lat, należy dowiedzieć się z jakiego drewna jest on wykonany. Najlepsze jest drewno czterostronnie strugane, które wykorzystuje się do budowy domów szkieletowych. Powinno być poddane impregnacji ciśnieniowej związkami, które nie zawierają chromu. Większość posiada certyfikaty FSC! Jeśli kupujemy domek niemarkowy i zamawiamy go u stolarza, wtedy spróbujmy się dowiedzieć, jakiej obróbce było poddane drewno. Jeśli jest słabo wysuszone wtedy domek nie posłuży nam długo. Drewno będzie szybko pękało i powstaną rozszczelnienia. Impregnacja zabezpiecza drewno nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale również przed szkodnikami.

 

Domki na palach lub naziemne

Najczęstsze i najwygodniejsze domki, to te posadowione bezpośrednio na ziemi. Z reguły otoczone są zadaszoną werandą, co ułatwia korzystanie w czasie niepogody. Oprócz nich spotkamy domki, które są usytuowane na platformie znajdującej się na pewnej wysokości nad ziemią np. 80 cm. Zabawa w takim domku to fantastyczna przygoda. Domki takie są posadowione na 4 palach, dzięki czemu nierówności terenu nie mają znaczenia. Z reguły wchodzi się do nich po schodach, a przed drzwiami znajduje się mniejsza lub większa weranda zabezpieczona barierkami.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Domek powinien być użyteczny, wygodny, dopasowany do potrzeb dzieci, a przede wszystkim wykonany w sposób zapewniający bezpieczną zabawę. Wnętrze domku powinno być przestronne. Warto zainwestować w większą powierzchnię wewnętrzną, wtedy można go od czasu do czasu zaadaptować na domek letniskowy, w którym dzieci mogą nocować.

Weźmy pod uwagę czy projekt domku jest przemyślany, ile posiada drzwi czy okien, które uatrakcyjniają zabawę. Warto zwrócić uwagę czy w domku znajdują się jakieś udogodnienia np. zadaszona weranda zabudowana barierkami, która stwarza ochronę przed wiatrem. Sprawia też wrażenie prywatności i sekretnej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>