Wszystko o domkach dla dzieci

Domki dla dzieci budzą bardzo pozytywne skojarzenia zarówno u dorosłych jak i dzieci. Maluchy mają mają w nich przestrzeń do zabawy wyłącznie dla siebie. Mogą się w nich ukrywać, mieć swoje tajemnice, tworzyć różne historie. Zaletą domku jest to, że może służyć naszym pociechom przez wiele lat. Producenci oferują wiele modeli w różnych cenach oraz dodatkowe akcesoria, dzięki którym zabawa staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Jakie rodzaje domków są dostępne na polskim rynku?

Z czego są wykonane?

Na rynku mamy dostępne domki drewniane oraz z tworzywa sztucznego. Domki z drewna wyglądają bardzo efektownie. Wykonane z surowca naturalnego idealnie komponują się z krajobrazem ogrodu. Są bardzo dekoracyjne. Drewno powinno być odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi i szkodnikami. Należy je zaimpregnować we własnym zakresie albo kupić domek z drewna zaimpregnowanego wcześniej środkami bezpiecznymi dla dzieci. Odpowiednio zaimpregnowany domek będzie służył przez wiele lat.

Drugi rodzaj domków to te wykonane z tworzywa sztucznego. Takie domki są coraz częściej kupowane, a ich oferta jest bardzo różnorodna. Mają bajkową kolorystykę. Ich bryły mają bardzo różne, ciekawe kształty, są bardzo ozdobne. Fasada jest często ozdobiona tematycznymi wizerunkami, np.zwierząt. Domki plastikowe są proste w obsłudze – można je przenieść w łatwy sposób w jednej bryle, bez rozkładania na części. Nie są trwale związane z podłożem. Nie potrzebują specjalnego zabezpieczenia, wystarczy mycie wodą z delikatnymi środkami myjącymi. Kupując je należy zwrócić uwagę, czy zostały wykonane z plastiku bezpiecznego dzieciom

DOMEK EXTRA

Jak są posadowione?

Najbardziej popularne są domki tradycyjne, które montuje się na ziemi. W tym wypadku należy prawidłowo przygotować miejsce posadowienia. Trzeba odpowiednio wypoziomować podłoże, wyrównać itp. Wszelkie spadki czy nachylenia spowodują problemy z funkcjonowaniem drzwi czy okien. Grunt powinien być twardy, suchy, nie narażony na zalania. Pod domek należy podłożyć betonowe bloczki i przykryć je warstwą materiału izolującego. Drewno nie może stać bezpośrednio na ziemi. Przygotowanie takiej podstawy skutecznie odizoluje je od podłoża.

 

Drugie rozwiązanie to domki, które nie są posadowione na ziemi, tylko na wysokości. Są zamocowane na palach. Wchodzi się do nich po drabinie albo schodkach, zazwyczaj zabezpieczonych poręczami. Przed domkiem jest mniejsza lub większa weranda, która jest ogrodzona, dzięki czemu domek jest bezpieczny. Domek „na piętrze” to inspirujące i ekscytujące rozwiązanie dla dziecka.

Na rynku dostępne są także domki umieszczone na platformach. Jest to więc forma domku na wysokości. Zazwyczaj są one częścią jakiejś większej kombinacji elementów wyposażenia. Pod platformą jest umieszczona skrzynia piaskownicy. Dzięki temu mamy zaoszczędzoną powierzchnię w ogrodzie. Dlatego takie kompaktowe rozwiązanie jest idealne dla małych ogrodów i niewielkich działek. Taki plac zabaw jest jednocześnie funkcjonalny i atrakcyjny dla maluchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>