Zrób to sam – przydomowy plac zabaw

Nawet niewielki plac zabaw jest bardzo pożyteczny z punktu widzenia rodzica. Dzieci się męczą, a rodzice odpoczywają. W grę wchodzi zakup gotowego placu zabaw albo zrobienie go samodzielnie. Ta pierwsza opcja to rozwiazanie najszybsze i bezpieczne. Widzimy też jaki będzie efekt po zmontowaniu. Niestety ciekawsze place zabaw, które składają się z wielu elementów, nie należą do najtańszych. Trzeba się liczyć z wydatkiem od 3000 zł jeśli kupujemy modułowy plac drewniany. Poza tym istniej eryzyko, że niekoniecznie spodoba się maluchowi albo mu się szybko znudzi. Dlatego warto zastanowić się na wyjściem bardziej ambintym, czyli samodzielnym zrobieniu choćby piaskownicy. Wykonanie niektórych elementów nie jest trudny przy odrobinie cierpliwości i zestawie sprawnych narzędzi.

 

Krok 1 – Bezpieczna lokalizacja

Plac zabaw powinien być usytuowany w taki sposób, żeby opiekunowie mogli mieć łatwo dzieci pod obserwacją. Odpada sąsiedztwo ulicy oraz oczka wodnego czy basenu. Dzieci są bardzo pomysłowe, nie ma potrzeby, żeby pomyliły plac zabaw z miejscami dla nich niebezpiecznymi.

 

Krok 2 – Burza mózgu

Etap pomysłów. Wymyślamy to, co jesteśmy w stanie zrobić. Można uwzględnić wszelkie materiały, które już posiadamy. Szukamy inspiracji, podglądamy zdjęcia gotowych placów zabaw. Przegląmy poradniki typu DIY – do it yourself (zrób to sam). Następnie robimy selekcję pomysłów i wybieramy te, które jesteśmy w stanie zrealizować.

Cedrowy plac zabaw

Cedrowy plac zabaw

 

Krok 3 – Projekt

Etap projektowania porządkuje, to co chcemy zrobić. Możemy też rozplanować dokładnie wybrane pomysły i sprawdzić jak będą pasowały do naszego placu. Warto zrobić przynajmniej proste założenia i nanieść je na kartkę papieru albo wykorzystać bezpłatne programy do projektowania 3 D typu Google SketchUp. Robimy pomiar miejsca, które przeznaczamy na plac zabaw i umieszczamy w projekcie elementy wyposażenia.

 

Krok – 4 – Przygotowanie do pracy

Kolekcjonujemy materiały, elementy, z których zbudujemy atrakcje. Przygotowujemy narzędzia, które będą nam potrzebne. Najczęściej będą potrzebne piły, wkrętarka, wiertarka, papier ścierny, ołówek kreślarski, gwoździe, śruby, młotek, kątownik czy poziomica itp. i oczywiście dobry humor i najlepiej pogoda.

 

Krok – 5 – Robimy piaskownicę

Piaskownica drewniana

Piaskownica drewniana

Przystępujemy do właściwych prac. Zbijamy skrzynkę piaskownicy. Potrzebne będą zwykłe deski albo deski podłogowe. W przypadku tych drugich połączymy je na zasadzie pióro-wpust. Deski ustawiamy obok siebie i zbijamy je razem z pomocą kątownika, żeby uzyskać kąt prosty. Wcześniej poziomujemy konstrukcję. Tak robimy ze wszystkimi elementami. Pod deski w miejscu ich styku z ziemią kładziemy folię, tak żeby je odizolować do gruntu i wilgoci. Deski mogą być wkopane częściowo w ziemię, wtedy całość jest stabilniejsza. Można też wyłożyć dno piaskownicy folią lub innym materiałem izolującym. Wtedy pamiętajmy o zrobieniu otworów, żeby woda deszczowa mogła swobodnie przesiąkać do ziemi. Wszystkie elementy powinny być oszlifowane, a kanty spiłowane na okrągło, to zwiększy bezpieczeństwo dziecka. Konieczna jest impregnacja oraz pomalowanie desek.

Zdjęcia piaskownicy i placu zabaw z  ogrodosfera.pl/plac-zabaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>